Co je SOG?

Special Operations Group (zkráceně SOG) je nejmladší jednotkou pro speciální operace v naší zemi. Vznikla v srpnu roku 2002 v rámci Vojenské Policie. Důvodem vzniku jednotky byla potřeba zajistit bezpečnost našich občanů v zahraničí ať již po stránce ochrany před útokem teroristů, tak i po stránce záchrany rukojmích. Celé spektrum úkolů je mnohem širší a je uvedeno níže. Jednotka se brzy po svém vzniku podílela na zajištění bezpečnosti Summitu NATO v Praze a krátce na to byla nasazena na krátkodobé ůkoly v Afghánistánu. Možnost rychlého nasazení jednotky byla dána tím, že jednotku tvořili vybraní lidé od různých vojenských a policejních jednotek, kteří s touto prací již měli dlouholeté zkušenosti.

Jednotka byla rovněž později nasazena jako součást ochrany našeho kontingentu polní nemocnice v Iráku. Příslušníci útvaru působili v době války v Iráku na Ambasádě ČR v Kuvajtu a později v Bagdádu při české msi OCPA. Následně se stal prvek jednotky součástí kontingentu VP v jižní provincii Basra. V tohoto období byl v oblasti Basry na návštěvě britský ministerský předseda T.Blair. Britský kontingent si vyžádal na jeho ochranu právě SOG. Bylo to takovým malým oceněním kvality jednotky. Stěžejním úkolem jednotky byla především ochrana VIP a doprovod konvojů. Tato práce nebyla snadná. Dnešní situace v Iráku je natolik divoká, že se neřeší otázka jestli bude konvoj přepaden, ale kde bude přepaden. V současnosti se jednotka připravuje na další nasazení v zahraničí.

Poznámka autora: Jednotka vznikla v roce 2002 a zanikla v roce 2007. I za tak krátkou dobu odvedla jednotka SOG dobrou práci a patřím jim náš obdiv.

zdroj MOČR